Drzwi tarasowe – jak wybrać najlepsze? - Fintecnic
Wróć

Drzwi tarasowe – jak wybrać najlepsze?

18.12.2023

Drzwi tarasowe to bez dwóch zdań wizytówka każdego domu. W związku z tym, często decydujemy się na duże przeszklenia, które mocno doświetlają wnętrze i tworzą swego rodzaju panoramę na ogród, gdzie zieleń i kwiaty zaglądają nam wręcz do środka, tworząc tym samym piękną i naturalną dekorację. Warto jednak pamiętać, że duże przeszklenia i ładnie wyglądające okno to nie wszystko. Równie ważna, o ile nie ważniejsza jest bowiem funkcjonalność oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego też zanim zdecydujemy się na dany model, powinniśmy dokładnie sprawdzić parametry i możliwości, jakie daje nam dane okno tarasowe.

Drzwi tarasowe z dużym przeszkleniem synonimem nowoczesnego budownictwa

Panoramiczne okna tarasowe sięgające często od podłogi do samego sufitu to obecnie jeden z najmodniejszych elementów wystroju nowego domu. Warto w tym miejscu jednak dodać, że ten trend króluje nie tylko w nowym budownictwie, ale także przy okazji remontów starych domów, gdzie specjalnie powiększane są otwory i wstawiana jest znacznie szersza stolarka okienna, które ma większe przeszklenia i nadaje nowego stylu wnętrzu.

Zarówno architekci, jak i sami konsumenci pokochali ten sposób zagospodarowywania wyjścia na taras, a designerzy i producenci prześcigają się aktualnie w proponowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Do wyboru mamy już bowiem okna z doświetleniem czy też bezprogowe, które wyglądają naprawdę przepięknie!

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Jak już pisaliśmy nieco wyżej, aktualnie producenci stolarki oferują nam bardzo szeroki wachlarz możliwości i rozwiązań, jeśli chodzi o wybór drzwi tarasowych. Jednak by nasza decyzja była na pewno dobra, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku kluczowych czynników, które wpłyną następnie na finalny efekt. Mowa tu, chociażby o wielkości planowanego przeszklenia, funkcjonalności drzwi, dopasowaniu do potrzeb dzieci czy też osób starszych oraz akustyce. Poniżej postaramy się pokrótce omówić każdy z tych aspektów.

 • Rozmiar przeszklenia

Ten czynnik bierzemy pod uwagę chyba w pierwszej kolejności. Decyzję musimy bowiem już podjąć w momencie budowy domu, dlatego też warto na tym etapie pomyśleć nad miejscem i rozmiarem drzwi. Aktualnie najbardziej popularne są duże przeszklenia – od podłogi, często aż do sufitu. Takie drzwi wyglądają bardzo efektownie i optycznie powiększają zarówno wnętrze, jak i ogród na zewnątrz.

 • Materiał, z którego zostaną wykonane drzwi tarasowe

Materiał w przypadku drzwi tarasowych możemy podzielić na dwie kwestie. Pierwszą z nich jest oczywiście wybór materiału samej stolarki. Tu do wyboru mamy zazwyczaj drzwi drewniane, aluminiowe oraz PCV. Najtańszą opcją będą te ostatnie, najdroższą z kolei drzwi aluminiowe. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na klasyczną wersję drewnianą, która pięknie się prezentuje i pasuje do każdego wnętrza.

Drugim aspektem, na który musimy zwrócić uwagę to mechanizm. W związku z tym możemy wybrać drzwi otwierane lub rozsuwane. Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się te przesuwane, szczególnie że przy większym rozmiarze nie będzie konieczności stosowania drzwi dwuskrzydłowych.

 • Sposób otwierania drzwi

Na koniec musimy zdecydować się również nad sposobem otwierania drzwi tarasowych. Do niedawna nie mieliśmy wyboru, bowiem do wyboru były tylko drzwi tarasowe otwierane do zewnątrz lub do wewnątrz. Taki sposób otwierania niestety generował konieczność pozostawiania wolnej przestrzeni, szczególnie że skrzydła drzwi często były bardzo duże.

Aktualnie możemy się zdecydować na nowoczesne i praktycznie rozwiązanie, jakim są drzwi tarasowe przesuwne. Są one wygodne w użytkowaniu, pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, a przy tym dają nam one dużo możliwości aranżacyjnych przy dekorowaniu wnętrza.

 • Izolacja

Myśląc o izolacji czy też termice nie musimy się aktualnie obawiać. Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy okna były nieszczelne. Aktualnie wszelkie normy są określane przez europejskie przepisy, które muszą być spełniane przez producentów. W związku z tym najnowsze wytyczne określają, że maksymalny współczynnik przenikalności cieplnej dla okien i drzwi tarasowych wynosi 0,9 W/m2K oraz 0,8 W/m2K dla okien pasywnych. Oczywiście im owy współczynnik będzie niższy, tym dla nas lepiej.

Drzwi tarasowe przesuwne – PSK czy HST?

Zdecydowana większość osób aktualnie decyduje się na drzwi tarasowe przesuwne, które mają wiele zalet. Jednak nawet i w tym przypadku mamy do wyboru kilka dostępnych na rynku konstrukcji. Do najpopularniejszych obecnie rozwiązań zaliczamy przede wszystkim drzwi unoszono-przesuwne HST oraz uchylno-przesuwne PSK. Co konkretnego kryje się pod tymi skrótami? Już wyjaśniamy.

Okna SPK charakteryzują się tym, że przekręcając klamkę, najpierw uchylamy skrzydło, które następnie wskakuje na zamontowaną na dole prowadnicę i następnie sunie po niej w bok. Co ważne, możemy w każdej chwili zatrzymać okno na etapie uchyłu, dzięki czemu swobodnie będziemy mogli wietrzyć pomieszczenie.

Drzwi tarasowe HST z kolei są otwierane bezpośrednio za sprawą ukrytej w podłodze szynie. Pozwalają one również na uzyskanie o wiele większych gabarytowo przeszkleń, a próg ukryty w wylewce niewątpliwie robi ogromne wrażenie. Co więcej, zazwyczaj drzwi przesuwne HST są mniej narażone na usterki i różnego rodzaju awarie, dlatego obecnie są częściej wybierane przez konsumentów.

Łatwość i lekkość obsługi, możliwość uzyskania panoramicznych przeszkleń oraz ukryty próg to zalety, które niewątpliwie przemawiają za drzwiami tarasowymi w systemie HST. Jak jednak możemy się spodziewać, te różnice wpływają również na ich wyższą cenę, dlatego też ostateczny wybór zostawiamy Wam.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie