Drzwi tarasowe przesuwne – czy to dobre rozwiązanie do domu? - Fintecnic
Wróć

Drzwi tarasowe przesuwne – czy to dobre rozwiązanie do domu?

18.01.2024

Już na etapie budowy domu powinniśmy pomyśleć o kilku ważnych kwestiach wyposażenia. Niewątpliwie jedną z najważniejszych jest wybór drzwi tarasowych. O ile materiał możemy zostawić na później, to jednak już na etapie projektu musimy wiedzieć, jak duże one będą oraz gdzie będą się znajdowały. Do wyboru aktualnie mamy dwa główne rodzaje drzwi tarasowych – otwierane oraz przesuwne. Znacznie większym powodzeniem zarówno wśród architektów, jak i domowników cieszą się te drugie, dlatego też właśnie drzwiom tarasowym przesuwnym poświęcimy więcej miejsca.

Warto bowiem wiedzieć, że nawet w przypadku zakupu drzwi tarasowych przesuwnych, nadal do wyboru mamy kilka rozwiązań. Taki sposób otwierania przeszkleń zapewnia nam wygodną komunikację pomiędzy wnętrzem i tarasem, optycznie powiększając zarówno jeden, jak i drugi obszar. Poznajmy zatem rodzaje drzwi tarasowych przesuwnych, ich zalety, funkcjonalność czy walory estetyczne, a także przekonajmy się, czy są dobrym wyborem do domu.

Drzwi przesuwne to naturalne wyjście do ogrodu

Jeśli nie chcemy zakłócać harmonii pomiędzy wnętrzem domu, a ogrodem i tarasem, to nowoczesne drzwi przesuwne są naturalnym i zarazem najlepszym wyborem. Stanowią one swoisty łącznik pomiędzy salonem a przestrzenią ogrodową. Mogą być także efektownym przedłużeniem naszego wnętrza. Jeśli zatem chcemy uzyskać taki efekt, to zachęcamy do wyboru klasycznych drzwi przesuwnych dwuskrzydłowych, gdzie skrzydła chowają się w kasetach ukrytych wewnątrz ścian. Jest to też najlepszy sposób na uzyskanie płynnego i niezakłóconego przejścia, które będzie zarazem idealnie odizolowane.

Jakie są największe zalety drzwi tarasowych przesuwnych?

Niewątpliwie jedną z największych zalet przesuwnych drzwi tarasowych jest ich zdolność do otwierania bez potrzeby dodatkowej przestrzeni, zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Stanowi to oszczędność miejsca, które można wykorzystać na inne sposoby, na przykład stworzyć przestrzeń dla kwiatów w pobliżu tarasu. W przeciwieństwie do drzwi balkonowych, przesuwne nie wymagają również dodatkowego zabezpieczenia do otwarcia, co sprawia, że są bardziej wygodne w użyciu.

Estetyka to drugi, ale często decydujący czynnik, który wpływa na wybór drzwi tarasowych przesuwnych. Duże drzwi tarasowe po otwarciu integrują taras lub ogród z naszym salonem, dodając estetyki otoczeniu. Ich duża powierzchnia przeszkleń doskonale oświetla wnętrza domu, a także sprawia wrażenie optycznie większych pomieszczeń. Takie przeszklenia są w końcu charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa, podkreślając tym samym nowoczesny design budynków i nadając im unikalny wygląd. Jednocześnie, dzięki różnorodności materiałów i kolorów, drzwi przesuwne doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi projektami architektonicznymi.

Drzwi przesuwne to komfort użytkowania i doskonałe parametry

Jeśli zdecydujemy się na drzwi tarasowe przesuwne renomowanego producenta, możemy oczekiwać wyjątkowego komfortu użytkowania oraz doskonałych parametrów w użytkowaniu.

Przy wyborze przesuwnych drzwi tarasowych od uznanej firmy, korzystamy bowiem z wyjątkowego komfortu użytkowania oraz wysokiej izolacji termicznej, jak i akustycznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, obsługa tych dużych i ciężkich drzwi jest łatwa, ponieważ ich przesuwanie nie wymaga znacznego wysiłku. Dodatkowo istnieje opcja, aby próg drzwiowy był na jednym poziomie z podłogą na tarasie, co ułatwia przemieszczanie się, szczególnie w przypadku osób starszych, dzieci czy tych z ograniczeniami ruchu. Ponadto taki próg wygląda bardzo elegancko i nie ingeruje w ogóle w wystrój wnętrza. W niektórych przypadkach, na przykład w drzwiach podnoszono-przesuwnych HST, istnieje możliwość sterowania nimi za pomocą pilota.

Wysokiej jakości drzwi tarasowe przesuwne, nawet pomimo dużych przeszkleń, skutecznie chronią przed zimnem, hałasem oraz zwiększają poziom zabezpieczeń przed ewentualnym włamaniem za pomocą możliwości montażu wewnętrznych kontaktronów.

Jaki materiał będzie najlepszy? PCV, drewno, a może aluminium?

Jak już możemy się domyślić, drzwi tarasowe przesuwne to doskonałe rozwiązanie do każdego domu. Zanim jednak zagoszczą one w naszych progach, to najpierw musimy się zdecydować, z jakiego materiału będą wykonane.

Do wyboru mamy zazwyczaj trzy główne materiały – najtańszy, ale nie zawsze najgorszy plastik PCV, drewno oraz najdroższe aluminium. To, jaki materiał finalnie wybierzemy wpłynie głównie na estetykę, ale będzie też warunkowało maksymalne dopuszczalne wymiary konstrukcji. Największe drzwi przesuwne, nawet do 12 metrów szerokości można wykonać z aluminium, ale jak już wspomnieliśmy, jest to również rozwiązanie najdroższe. Dlatego też, jeśli nie mamy tak ogromnego zapotrzebowania, to warto rozważyć wersję drewnianą, a w niektórych przypadkach nawet PCV.

Należy jednak nadmienić, że aluminium będzie najtrwalsze i odporne na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, na które wystawione będą drzwi. Drewno da nam niewątpliwie urokliwy, wyjątkowy i elegancki wygląd, który sprawdzi się w klasycznych wnętrzach, z kolei niezaprzeczalną zaletą PCV będzie cena, choć i jakość możemy spotkać również coraz lepszą w tego typu drzwiach przesuwnych.

Jeszcze inną, dość ciekawą opcją jest zastosowanie drwi drewniano – aluminiowych. Jak sama nazwa wskazuje, łączą one w sobie oba te materiały. Od strony zewnętrznej profil wykonywany jest z wytrzymałego aluminium, co znacznie zwiększa trwałość produktu, z kolei w środku mamy eleganckie drewno, które ociepli wygląd salonu.

Pozostaje nam wybór rodzaju drzwi przesuwnych

Jeśli określiliśmy się już, że wybieramy drzwi tarasowe przesuwne, wybraliśmy ich rozmiar oraz rodzaj materiału, z jakiego mają być wykonane, to pozostaje nam jeszcze wybór typu takich drzwi. Aktualnie do wyboru mamy bowiem kilka rodzajów drzwi tarasowych, z czego każdy ma swoje unikatowe atuty, ale często i wady. Poniżej postaramy się Państwu zatem nieco scharakteryzować najczęściej wybierane typu.

 • Drzwi tarasowe HST – są to drzwi podnoszono – przesuwne, które są otwierane przez przesuwanie w poziomie. Ich głównymi zaletami są przede wszystkim elegancki wygląd, wygodne otwieranie i zamykanie, a także niski, wręcz zlicowany z podłogą próg. W niektórych przypadkach mogą być również obsługiwane automatycznie za pomocą pilota.
 • Drzwi tarasowe PATIO/PSK – Drzwi odstawno przesuwne PSK / Patio to ekonomiczne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w niewielkich wejściach tarasowych. Po przekręceniu klamki z pozycji zamkniętej skrzydło wysuwa się w głąb pomieszczenia, prostopadle do płaszczyzny okna a następnie przesuwa na bok. Drzwi dysponują również funkcją uchyłu skrzydła. Zaletami takiego rozwiązania są umiarkowana cena oraz wysoka szczelność. Niestety minusem jest wysoki próg i brak możliwości zastosowania niskiego progu.
 • Drzwi tarasowe SMART SLIDE –  to nowe rozwiązanie w segmencie drzwi/okien przesuwnych, które docelowo mogą być atrakcyjną alternatywą dla drzwi tarasowych typu PSK/PATIO. To dobre rozwiązanie zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i w obiektów użyteczności publicznej. SMART-SLIDE osiąga bardzo dobre wyniki w zakresie badań przepuszczalności powietrza, wytrzymałości na napór wiatru i wodoszczelności, a otwarcie drzwi nie wymaga rozwarcia skrzydeł, które głęboko „wchodziłyby” w przestrzeń mieszkalną. Drzwi SMART-SLIDE można wykonać w dwóch schematach A oraz C.

Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie