Fakty i mity na temat okien - Fintecnic
Wróć

Fakty i mity na temat okien

22.09.2022

Budowa domu to niemałe wyzwanie. Ilość decyzji, które w tym czasie należy podjąć, może niekiedy przytłaczać, zwłaszcza jeśli z różnych stron dobiegają do nas sprzeczne informacje odnośnie do jakości i funkcjonalności wybieranych materiałów. Wybór odpowiedniej stolarki okiennej należy do jednych z wielu trudnych decyzji, które należy podjąć. Odpowiedni wybór okien to bardzo ważna kwestia. Ma ona bowiem wpływ na komfort użytkowania domu. Podjęcie decyzji może nam ułatwić zaznajomienie się ze specyfikacją różnego rodzaju modeli okien. Zweryfikowanie prawidłowych informacji może być jednak trudne, ze względu na fakt, że wokół tego tematu powstało wiele mitów. Które więc okna wybrać? Jeśli stawiasz przed sobą takie pytanie, to zapraszamy Cię do przeczytania przygotowanego artykułu! Zebraliśmy w nim wiele mitów dotyczących stolarki okiennej, które obalamy!

Najpopularniejsze mity dotyczące okien plastikowych

Wokół okien PVC powstało wiele mitów. Jeden z najpopularniejszych mitów dotyczy tego, że białe plastikowe okna z czasem żółkną. Wprawdzie rzeczywiście kiedyś kupując okna PVC, istniała możliwość, że wraz z upływem czasu zaczną żółknąć, jednak obecnie problem ten już nie występuje. Materiał aktualnie wykorzystywany do ich produkcji jest o wiele wyższej jakości niż kiedyś.

Dość powszechna jest również opinia, że plastikowe profile okienne często ulegają deformacji. Obecnie wewnątrz profilu okien PVC umieszczane jest stalowe wzmocnienie zapobiegające wyginaniu. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że z czasem ulegną one odkształceniu. Oczywiście, jeśli postawimy na zakup okien od cieszącego się dobrą opinią producenta i zostaną one odpowiednio zamontowane przez profesjonalistów.

Okna plastikowe uznawane są za bardzo szczelne. Z tego względu wini się je za rozwój pleśni, w pomieszczeniach, w których są one montowane. Powodem rozwoju pleśni nie są jednak same okna, a brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. Można temu skutecznie zapobiec. Wystarczy w tym celu regularnie wietrzyć mieszkanie.

Najpopularniejsze mity dotyczące okien drewnianych

Osoby, które pamiętają staromodne okna drewniane, obawiają się, że jakość tych oferowanych przez współczesnych producentów, nadal jest na tym samym poziomie. To błąd. Oferowane dzisiaj okna drewniane w niczym nie przypominają tych produkowanych dawniej. Obecnie okna drewniane wykonuje się z materiałów, które charakteryzują się doskonałą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Lęk, że zaczną więc one przeciekać, a farba na ich ramach zacznie się łuszczyć, jest bezpodstawny.

Kolejny mit dotyczący okien drewnianych mówi o tym, że zwiększają one ryzyko pożaru. Takie myślenie jest błędne. Okna drewniane są równie odporne na ogień co okna PCV. Dodatkowo są one pokryte przez producentów ogniotrwałymi środkami impregnującymi, które zmniejszają prawdopodobieństwo zapalenia się ramy. Co jednak najważniejsze dym powstający podczas spalania okien drewnianych jest mniej toksyczny niż okien plastikowych.

Kwestią dyskusyjną okazuje się również konserwacja okien drewnianych. Zasadniczo nie różni się ona jednak od konserwacji okien wykonanych z innych materiałów. Za kwestię problematyczną wiele osób uznaje konieczność okresowej zmiany warstwy lakieru, którym są pokryte ramy. Tymczasem, jeśli okna te będą odpowiednio czyszczone, wymiana lakieru wymagana jest naprawdę bardzo rzadko. Możliwość odnowienia ramy można więc uznać nie za wadę, a za zaletę.

Mity dotyczące okien aluminiowych

Ramy aluminiowe to nadal nowość na rynku stolarki okiennej. Nic więc dziwnego, że wokół nich powstaje sporo mitów. Do tych najbardziej rozpowszechnionych zaliczamy ten mówiący o tym, że konserwacja okien aluminiowych jest bardzo kłopotliwa. Tymczasem konserwacja ram okien aluminiowych nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Z tą różnicą, że do czyszczenia okien o profilach aluminiowych nie stosuje się żrących środków chemicznych, które mogą odbarwić profile.

Okna aluminiowe uznaje się również za takie o niskich parametrach izolacyjnych. Kiedyś może rzeczywiście tak było. Obecnie jednak okna aluminiowo-szklane mają bardzo dobre parametry izolacyjne. W zależności od zastosowanego szkła mogą ograniczać straty ciepła w pomieszczeniach tak samo skutecznie, jak okna drewniane lub plastikowe.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie