Jak prawidłowo uszczelnić okna – poznaj kilka praktycznych porad - Fintecnic
Wróć

Jak prawidłowo uszczelnić okna – poznaj kilka praktycznych porad

02.11.2023

Mimo że okna, jak i inne elementy w naszym domu cały czas są usprawniane, a ich technologia sprawia, że mamy do czynienia z coraz bardziej szczelną stolarką to niestety nadal stanowią one jeden z najsłabszych punktów pod względem utrzymania temperatury. Jako że powoli zbliżają się do nas coraz chłodniejsze dni, to też musimy pomyśleć o ich odpowiednim uszczelnieniu. Wszak nawet najlepiej zamontowane okna z zastosowaniem tzw. ciepłego montażu mogą przepuszczać minimalną ilość wilgoci oraz chłodu. Niestety – gdy tak się dzieje, to w domu nie tylko czujemy pewien dyskomfort, ale także musimy się przygotować na wyższe rachunki za ogrzewanie. Co w takim wypadku należy zrobić?

Przede wszystkim już teraz zadbajmy o odpowiednie uszczelnienie okien, by jesienią i zimą zapewnić sobie pełen komfort i ciepło. Okna możemy skutecznie uszczelnić na kilka dość prostych sposobów, które poznasz za moment. Jak wspomnieliśmy już wyżej, równie ważny jest sam montaż okna. Nie tylko zapewnia on lepsze warunki termiczne, ale także zmniejsza trudności przy późniejszym uszczelnianiu. Błędy wynikające ze złego sposobu montażu trudno bowiem później skorygować.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelnych okien?

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować nieszczelność okien, co może z kolei w następstwie prowadzić do straty nawet 30% ciepła oraz dodatkowych kosztów. W sezonie zimowym, gdy temperatury są niskie, materiał okienny może się skurczyć, co sprawia, że nawet dobrej jakości okna plastikowe mogą stać się nieszczelne i przepuszczać zimne powietrze.

Samodzielnie możesz sprawdzić szczelność okien, przykładając dłoń w różne miejsca ramy okiennej, zwłaszcza w okolicach zawiasów i klamki. Jeśli odczuwasz powiewy powietrza lub czujesz chłód, oznacza to, że okno jest nieszczelne. Inny sposób to test z wykorzystaniem kartki. Włóż kartkę między ościeżnicę a skrzydło okienne. Jeśli po zamknięciu okna plastikowego można łatwo wyciągnąć kartkę, to oznacza, że okna są nieszczelne.

Jeśli masz z kolei stare okna, nieszczelności mogą wynikać ze zużycia materiału, takiego jak wypadające lub kruszące się uszczelki. W przypadku nowszych okien częstą przyczyną nieszczelności jest błędny montaż lub nieprawidłowa regulacja. Poprawny montaż lub wymiana uszczelek może jednak szybko wyeliminować problemy z przedostawaniem się zimnego powietrza do wnętrza.

Co warto wziąć pod uwagę przed uszczelnianiem okien?

By okna uszczelnić skutecznie i szybko należy przede wszystkim podejść do tego zadania profesjonalnie, precyzyjnie i z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów. Tylko w ten sposób będziemy w stanie uchronić nasz dom czy mieszkanie przed utratą ciepła. Jeśli z kolei nie mamy pewności, że poradzimy sobie z tym zadaniem odpowiednio dobrze, to nie wahajmy się skorzystać z porad i pomocy specjalistów.

Zwróćmy też szczególną uwagę na rodzaj okien i dobór odpowiednich produktów. Upewnijmy się, że dany materiał może być stosowany do okien plastikowych lub drewnianych (w zależności od tego, jakie sami posiadamy). Ponadto, jeśli nasze okna otwierają się do zewnątrz, to musimy sprawdzić, czy dany produkt nadaje się do takiego rodzaju uszczelniania. Przede wszystkim jednak regularnie sprawdzajmy szczelność okien – dzięki temu zdołamy zainterweniować w porę i uchronić się przed większymi wydatkami oraz stratami ciepła.

Sposoby na skuteczne uszczelnienie okien

Czas w końcu przejść do meritum, czyli do tego, jak skutecznie poradzić sobie z uszczelnianiem okien. Jak już wiemy, najczęściej sami poradzimy sobie z tym problemem, a żeby pozbyć się nieszczelności. Będziemy potrzebować tylko kilku produktów i precyzji. Możemy w tym celu wykorzystać:

Nowe uszczelki do okien

Jest to najszybszy i często najpewniejszy sposób na uszczelnienie okien, szczególnie jeśli obecne uszczelki mają już kilka lat i ich stan daje do myślenia. Zanim jednak wymienimy takie uszczelki, uprzednio przygotujmy dobrze powierzchnię, na której zostaną zamontowane. Oczyśćmy ją z wszelkich zabrudzeń, odtłuśćmy i wysuszmy. Dzięki temu zapewnimy lepszą przyczepność uszczelki. Równie ważny jest też dobór uszczelek do danego okna. Wszelkie informacje do rodzaju i wymiarów znajdziemy z pewnością w specyfikacji okna. Ponadto warto mieć na uwadze, że te same uszczelki najczęściej wykorzystamy zarówno w oknach drewnianych, jak i plastikowych.

Taśmy uszczelniające do okien

Taśmy uszczelniające wykorzystamy zazwyczaj w sytuacji, gdy nieszczelność pojawia się pomiędzy ramą, a ścianą. Niestety, ta metoda jest nieco trudniejsza aniżeli ta pierwsza i wymaga większych umiejętności. Niezbędny jest bowiem demontaż ramy, ponieważ to właśnie na niej zostanie umieszczona taśma. Ta z kolei będzie się różnić w zależności od tego, czy będziemy uszczelniać stronę zewnętrzną czy też wewnętrzną okna. Takie taśmy mają za zadanie nie przepuszczać pary wodnej. Są też odporne na wilgoć i promienie UV. Jednakże taka taśma posłuży nam przez długie lata tylko wtedy, gdy zamontujemy ją prawidło i precyzyjnie na uprzednio dobrze oczyszczonej powierzchni.

Pianki uszczelniające

Do uszczelniania okien możemy także używać pianek uszczelniających. Takie produkty są często stosowane jednak do naprawy pojedynczych nieszczelności. Pianki uszczelniające charakteryzują się przede wszystkim elastycznością i zdolnością do zwiększania swojej objętości, co gwarantuje skuteczne wypełnienie wszelkich szczelin – pod warunkiem, że produkt jest używany prawidłowo. Wybierając tę metodę, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które umożliwią precyzyjne nałożenie warstwy uszczelniającej i usunięcie nadmiaru materiału.

Silikon do uszczelniania okien

Na koniec prezentujemy rozwiązanie, które wybierane jest najczęściej w przypadku drobnych i pojedynczych nieszczelności. Pozwala on bowiem bardzo szybko i dość skutecznie wypełnić szczeliny. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku musimy się upewnić, że dany silikon może być zastosowany do danego rodzaju okien. Dobrej jakości produkt powinien się ponadto cechować wysoką odpornością na promieniowanie UV, zmiany temperatur, wilgoć czy inne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zazwyczaj może być on stosowany zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie