Jak zyskać więcej światła w mieszkaniu? - Fintecnic
Wróć

Jak zyskać więcej światła w mieszkaniu?

08.09.2022

Projektując dom czy mieszkanie, mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie rozmieszczenie okien w budynku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę również z tego, że na oświetlenia domu naturalnym światłem mają wpływ odpowiednie dobrane modele okien. Nowoczesne budownictwo wprowadza jednak pewne zmiany, które wpływają na jakość oświetlenia wnętrza. Wraz ze wzrostem popularności dużych, całkowicie przeszklonych okien wzrasta również świadomość osób, że dobrze oświetlone wnętrze ma wpływ na samopoczucie domowników, a także zmniejsza wydatki za prąd. Co więc zrobić, aby cieszyć się słonecznym mieszkaniem? Na co zwrócić szczególną uwagę i o czym nie zapomnieć, aby stworzyć wnętrze, które korzysta z naturalnego oświetlenia?

Wschód czy zachód? Jak odpowiednio rozmieścić okna?

Odpowiednie rozmieszczenie okien to podstawowa kwestia, nad którą należy się zastanowić, aby odpowiedni poziom nasłonecznienia światłem naturalnym w budynku został zachowany. Wiedza, po której stronie budynku zamontować okno okazuje się w tym przypadku bardzo przydatna. Fakt, że mieszkamy na półkuli północnej, powoduje, że w przypadku naszego klimatu najwięcej światła do budynku dostarczą okna montowane od strony południowej. Czy jednak takie rozmieszczenie okien jest najlepszym rozwiązaniem? Kwestia dyskusyjna. Najlepiej bowiem jeśli okna rozmieszczone są zarówno od strony północnej i południowej, jak i od wschodu i zachodu. Dlaczego? Decydując się na takie rozmieszczenie okien, wędrówka słońca po horyzoncie w ciągu dnia będzie miała mniejszy wpływ na ilość doświetlenia pomieszczeń w budynku. Bez względu na porę dnia, zawsze promienie słoneczne będą bowiem wpadały do budynku. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj pomyśleć o porach dnia, kiedy chcesz mieć jak najwięcej światła w danym pomieszczeniu. Jeśli lubisz budzić się wraz z pierwszymi promieniami słońca umieść okno w sypialny od wschodu. Jeśli lubisz zachwycać się pięknem zachodzącego słońca, jedząc kolacje, zadbaj, aby okno w jadalni znajdowało się od zachodu!

Wybierz odpowiedni model okien

Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia okien na projekcie domu, ważne jest również to, na jaki model okien zdecydujesz się zakupić. Odpowiednia konstrukcja okien może bowiem wpłynąć na to, że do wnętrza budynku będzie wpadać większa ilość promieni słonecznych. Fakty mówią same za siebie. Najczęściej wybieranymi rodzajami okien przez konsumentów są okna PVC. Nic dziwnego, okna te kryją w sobie bowiem wiele zalet, a dodatkowo ich cena jest bardzo atrakcyjna dla konsumenta. Decydując się na zakup okien PVC, warto w trakcie wyboru ich odpowiedniego modelu zwrócić uwagę na szerokość ramy okna oraz powierzchnie jego przeszklenia. Doskonałym wyborem wydaje się również zyskujące na popularności okna o fasadach aluminiowo- szklanych. Główną zaletą tych okien jest fakt, że przy ich pomocy mogą być oszklone nawet całe ściany. Dużo osób zastanawia się jednak, czy duża powierzchnia przeszklenia okien nie wpływa na inne właściwości okien? Duża powierzchnia przeszklenia okien w żadnym wypadku nie wpływa na to, że okna te nie chronią wnętrz przed działaniem czynników atmosferycznych. Pod tym względem okna te nadal wykazują dużą dźwiękoszczelność i termoizolacje. Nadal są bardzo wytrzymałe na urazy mechaniczne, a ich konserwacja nie sprawia zbyt wiele problemów.

Nie zapominaj o odpowiedniej aranżacji wnętrza

Odpowiednie rozmieszczenie okien oraz wybór odpowiedniego profilu okna mamy już za sobą. Teraz przyszedł czas na odpowiednią aranżację wnętrza! Nieodpowiednia aranżacja może bowiem znacząco osłabić dopływ naturalnego światła do wnętrza budynku. Ustawiając wysokie meble przy oknach lub zasłaniając je grubymi zasłonami, sprawimy, że pomieszczenia nie będą odpowiednio naświetlone. Pragnąc jeszcze bardziej optycznie doświetlić wnętrze umieść w swoich wnętrzach jak najwięcej przeszklonych powierzchni oraz mebli w jasnych kolorach. Zapomnij o masywnych zasłonach i firankach zdobiących okna. Postaw na piękno okien bez zdobień, których prostota doda wnętrzu uroku, umożliwiając podziwianie pięknego krajobrazu znajdującego się za nim.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie