Okna i drzwi balkonowe – wady i zalety dostępnych rozwiązań - Fintecnic
Wróć

Okna i drzwi balkonowe – wady i zalety dostępnych rozwiązań

11.12.2023

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jeśli chodzi o okna i drzwi balkonowe. Niezależnie od tego, czy prowadzimy firmę, mieszkamy w mieszkaniu czy też w dużym domu, gdzie potrzebujemy wielkich przeszkleń – każdy z nas znajdzie idealnie rozwiązanie do własnych potrzeb. Jaki jednak rodzaj okien czy też drzwi balkonowych sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i wybrać najlepszą opcję.

Drzwi balkonowe, w dokładnie ich rozmiar, rodzaj czy sposób otwierania to elementy, na które musimy zwrócić szczególną uwagę już w momencie budowania domu czy też gruntownego remontu. Wówczas też pojawiają się pytania, jaki wariant stolarki okiennej chcemy wybrać. Ta musi odpowiadać naszym potrzebom, ale także możliwościom, estetyce czy bezpieczeństwu. Poniżej przedstawiamy zatem krótki przegląd dostępnych opcji, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć jakie plusy, ale i minusy ma dane rozwiązanie, tak byśmy finalnie dokonali odpowiedniego wyboru.

Z jakiego materiału wybrać okno balkonowe?

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych rodzajów okien, warto najpierw wiedzieć, jakich materiałów możemy użyć do ich produkcji. Trzema najpopularniejszymi bez dwóch zdań są okna z PCV, aluminium oraz drewna. Od wielu już lat najwięcej okien sprzedaje się właśnie z PCV, choć warto zaznaczyć, że ten trend zaczyna się odwracać. Dlaczego? Otóż w nowoczesnych domach nie wyobrażamy często już sobie posiadać małego okna balkonowego. Chcemy, by był ono swoistym przedłużeniem salonu oraz by przedstawiało piękną panoramę na ogród. Niestety, mimo że okna z PCV są zdecydowanie najtańsze, to mają też swoje ograniczenia, chociażby w postaci wielkości.

Standardowa szerokość drzwi balkonowych z PCV to bowiem zaledwie 86,5 cm. W rezultacie szerokość w świetle ościeżnic wynosi zaledwie nieco ponad 70 cm. Oczywiście, wybierając drzwi przesuwne możemy rozszerzyć przestrzeń, ale nie często to nie będą wyniki, które by nas satysfakcjonowały.

Dlatego też coraz częściej decydujemy się na droższe, ale lepszej jakości i bardziej wytrzymałe okna drewniane lub aluminiowe, gdzie możemy pozwolić sobie na wiele nowoczesnych rozwiązań, takich jak chociażby próg w wylewce, co daje piękny efekt. Jeśli z kolei cena okien aluminiowych nas skutecznie odstraszy, to mamy jeszcze do wyboru swego rodzaju hybrydę, czyli okna drewniano-aluminiowe, które są nieco tańszym, a równie solidnym rozwiązaniem.

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe

Jednoskrzydłowe drzwi balkonowe to najczęściej wybierana opcja w przypadku balkonów, a także w sytuacji, gdy mamy mały dom lub mieszkanie bez tarasu. Bywa często tak, że w budynku mamy nawet kilka takich drzwi. Sprawdzą się one zarówno w salonie, jak i gabinecie, sypialni czy też pokojach dziecięcych.

Ich największą zaletą jest bez dwóch zdań funkcjonalność. Mogą nam one posłużyć jako wyjście na balkon, ale także wybierając drzwi rozwierno-uchylne będziemy mieli możliwość wietrzenia pomieszczeń, nawet w sytuacji, gdy na zewnątrz pada deszcz – wówczas wystarczy, że ustawimy je w pozycji mikrowentylacji lub uchyłu.

Jednoskrzydłowe okna balkonowe to również najtańsze rozwiązanie. Ich ostateczna cena oczywiście finalnie może się znacznie różnić, w zależności od wymiarów, rodzaju profilu czy typu okuć, ale najczęściej w tej przypadku stolarki, dobrym wyborem jest PCV, który doskonale nadaje się w przypadku małych gabarytowo drzwi balkonowych.

Jeśli chodzi o wady, to z pewnością będą do małe wymiary okna, a także brak możliwości zaimplementowania zerowego progu, który bez dwóch zdań robi wrażenie.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Aktualnie dostępne są dwie różne wersje dwuskrzydłowych drzwi balkonowych. Pierwsza opcja to drzwi ze słupkiem stałym, który pozostaje nieruchomy po otwarciu skrzydeł. Druga opcja to drzwi z ruchomym słupkiem, który jest integralną częścią jednego ze skrzydeł i porusza się razem z nim. To właśnie drugie rozwiązanie cieszy się obecnie dużą popularnością wśród inwestorów. Dlaczego? Otóż  zachowując wszystkie zalety drzwi balkonowych jednoskrzydłowych, eliminuje jedną z ich głównych wad – ograniczoną szerokość. Optymalny wymiar dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem, wykonanych ze standardowych kształtowników okiennych z PVC-U nie powinien przekraczać wymiarów S = 1,8m; H = 2,3m, ale jeśli pakiet szybowy zostanie osadzony w profilach, to możemy sobie pozwolić nawet na 2-metrowe okno!

Dla tych, którzy pragną jeszcze większych przeszkleń, sugerowane jest rozważenie połączenia dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z oknami typu fix. Takie połączenie umożliwia uzyskanie szerokiej, szklanej ściany w przystępnej cenie. Niestety, jak w każdej sytuacji, tu również będzie jedna zasadnicza wada, a mianowicie brak możliwości otwierania okien typu fix.

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK

Czas w końcu przejść do okien przesuwnych, które są coraz chętniej wybierane przez Klientów pragnących dużych przeszkleń i komfortu. W przypadku drzwi PSK, w przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań, skrzydła nie otwierają się w kierunku pomieszczenia. Ruch skrzydeł odbywa się bowiem równolegle do płaszczyzny okna, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo miejsca w domu.

Uchylanie okien typu PSK odbywa się z kolei w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnych okien. Obsługa całego systemu również jest bardzo prosta, choć jeśli dochodzą nam duże gabaryty, to będziemy musieli użyć nieco więcej siły, co niewątpliwie jest minusem, szczególnie jeśli porównamy te okna do okien HST,  o których wspomnimy za moment.

Niewątpliwą zaletą jest jednak cena tego rozwiązania, a niejednokrotnie jest to aspekt kluczowy przy podejmowaniu decyzji. Drzwi balkonowe typu PSK mogą także osiągać duże rozmiary, jednakże jeśli wybierzemy jako materiał PCV, to nie powinniśmy przekraczać szerokości na poziomie 2,3 metra.

Ruch skrzydeł odbywa się po szynach i wózkach, dlatego bardzo ważny jest precyzyjny montaż, byśmy później nie mieli problemów z otwieraniem i zamykaniem drzwi.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne HST

Drzwi balkonowe HST zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń. Ich unikalne cechy, takie jak chociażby możliwość utworzenia konstrukcji z ukrytym progiem o grubości 13 mm, sprawiają, że są one piękne, funkcjonalne i doskonale sprawdzają się m.in. dla osób poruszających się na wózkach.

W przypadku drzwi HST specjalne mechanizmy okuciowe umożliwiają płynne przesuwanie ogromnych skrzydeł przy minimalnym wysiłku. Po przekręceniu klamki w dół z pozycji zamknięcia, skrzydło unosi się kilka milimetrów, uwalniając docisk uszczelek i umożliwiając łatwe przesuwanie skrzydeł.

System HST umożliwia ponadto tworzenie imponujących przeszkleń, osiągając szerokość nawet do 6 metrów, co wprowadza do pomieszczeń dużo światła, bliskości z naturą oraz poczucie przestrzeni, za które wielu jest skłonnych zapłacić więcej.

Warto jednak dodać, że montaż drzwi HST wymaga specjalistycznych umiejętności i profesjonalnego sprzętu, ponieważ są one duże i mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów.

Istnieje fałszywe przekonanie, że większe przeszklenia prowadzą do gorszej termoizolacji i wyższych kosztów ogrzewania. Nic bardziej mylnego – nowoczesne rozwiązania HST gwarantują bowiem minimalne straty ciepła, nawet przy tak imponujących konstrukcjach. Szyby w dużych oknach osiągają lepsze parametry przenikalności cieplnej (Ug=0,4 W/m2K), a grubsze szyby w konstrukcjach HST oferują z kolei doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną.

Również obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z dużymi przeszkleniami są nieuzasadnione. Grubsze szyby w konstrukcjach HST są trudniejsze do rozbicia, a stosowanie szyb bezpiecznych z folią PVB oraz okuć certyfikowanych w klasie odporności na włamanie RC2/3 zapewniają skuteczną ochronę antywłamaniową. Jeśli nawet to nas nie przekonujemy, to możemy także zainstalować czujniki otwarcia i podłączyć je do systemu alarmowego, co jeszcze bardziej zwiększa poziom bezpieczeństwa i niezawodność.


Szybki kontakt
Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami:

  Wyślij wiadomość

  Partnerzy
  Pracujemy na najwyższej jakości produktach
  Logo Yawal - Kolorowe Logo Yawal - Szare
  Logo Roto - Kolorowe Logo Roto - Szare
  Logo Aluron - Kolorowe Logo Aluron - Szare
  Logo Aliplast - Kolorowe Logo Aliplast - Szare
  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.
  Wyślij zapytanie